نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

گروه جمعیت شناسی

گروه جمعیت شناسی


پس از تاسیس دانشکده علوم اجتماعی در سال ۱۳۵۱،‌ گروه آموزشی جمعیت شناسی تاسیس و در مقطع کارشناسی دانشجو پذیرفت. تا قبل از انقلاب در ۸ دوره، دانشجوی کارشناسی جمعیت‏ شناسی پذیرفته شد.
بعد از ادغام رشته ‏های دانشکده و ایجاد رشته علوم اجتماعی (با گرایش های متفاوت)، آموزش جمعیت شناسی به عنوان یک رشته مستقل در دوره کارشناسی متوقف شد. با توجه به نیاز جامعه به تربیت متخصصین جمعیتی و ضرورت توسعه و اعتلای آموزش و پژوهش در جمعیت‏ شناسی، از سال تحصیلی ۶۸-۱۳۶۷ گروه جمعیت‏ شناسی به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمود.
اولین آزمون دکتری جمعیت شناسی در سال ۱۳۸۱ برگزار گردید و با پذیرش۵ دانشجو، آموزش جمعیت شناسی در مقطع دکتری آغاز شد. فارغ التحصیلان این رشته عمدتا در مراکز مختلف آموزشی،‌ تحقیقاتی، و سیاستگذاری و اجرائی از جمله دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، آموزش و پرورش،‌ مرکز آمار ایران، سازمان مدیریت و برنامه‏ریزی، سازمان ثبت احوال، وزارت بهداشت و سایر نهادهای مرتبط به جمعیت، به تدریس دروس جمعیتی،‌ پژوهش در موضوعات جمعیتی،و ارائه مشاوره در امور سیاستگذاری و برنامه ریزی مرتبط با جمعیت اشتغال دارند.
گروه جمعیت‏ شناسی در حال حاضر دارای بیش از۳۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۲۰ دانشجوی دکتری می‏باشد.