کتابخانه اولین نیاز یک محیط آموزشی محسوب می شود و آنطور که می‌گویند، عیار هر موسسه آموزشی و پژوهشی را از کتابخانه، و کمیت و کیفیت آن باید دریافت. کتابخانه دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز به عنوان یکی از غنی‌ترین کتابخانه‌های حوزه علوم اجتماعی و ارتباطات، خدمات مختلفی را به دانشجویان و پژوهشگران این حوزه ارائه می دهد. بخش کتابخانه دانشکده دارای دو طبقه مجزا در محل ساختمان اصلی دانشکده می‌باشد و از قسمت‌های مختلفی چون؛ مخزن کتاب‌های فارسی و انگلیسی، مجلات، پایان‌نامه‌ها، کتب مرجع و … تشکیل شده است.
در این کتابخانه، در حال حاضر حدود ۱۷ هزار جلد کتاب فارسی و ۹ هزار جلد کتاب انگلیسی، مرتبط با رشته‌های تحصیلی مختلف که در دانشکده تدریس می شود، موجود است. در حوزه کتب مرجع نیز کتابخانه دانشکده علوم اجتماعی، با داشتن حدود ۱۰۰۰ جلد کتاب، دارای آمار قابل قبولی می‌باشد. بخش پایان‌نامه‌های کتابخانه دارای بیش از ۴ هزار عنوان پایان‌نامه است و بخش نشریات دانشکده بیش از ۲۴۰ عنوان نشریه اعم از ماهنامه، هفته نامه، فصلنامه‌های علمی و … را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.
بخش جستجوی منابع کتابخانه نیز دانشجویان را در رسیدن به کتاب‌ها و منابع مورد نظرشان یاری‌ می‌رساند. این بخش با اتصال به سایت اصلی کتابخانه دانشگاه تهران، علاوه بر دسترسی به لیست منابع کتابخانه دانشکده علوم اجتماعی، لیست منابع دیگر دانشکده‌های دانشگاه تهران را نیز به دانشجویان ارائه می‌دهد.

کتابخانه الکترونیکی(E-book):
کتاب‌های الکترونیک به علت کم حجم بودن، راحتی در حمل و نقل، دسترسی به تعداد زیادی از آن در هر زمان و ارزان‌تر بودن به سرعت در میان دانشجویان محبوبیت پیدا کرده است. این اقبال دانشجویان، در کنار ظهور فناوری‌های جدید در صنعت کامپیوتر و بروز گسترده استفاده از کتابخوان‌های الکترونیکی، تبلت‌ها و موبایل‌هایی با صفحه نمایش بزرگ، باعث شده تا موسسات آموزشی و پژوهشی بالاخص دانشکده‌هایی با تجهیزات به روز شده، به سمت ایجاد بخشی به نام کتابخانه الکترونیک بروند تا دسترسی راحت‌تر و سریعتر دانشجویان به کتاب‌های الکترونیک را فراهم کنند.
دانشکده علوم اجتماعی نیز از این قاعده مستثنی نیست و با ایجاد چنین بخشی در کنار کتابخانه خود، این نیاز دانشجویان دانشکده را پاسخ گفته است. در این بخش بیش از ۴ هزار جلد E-Book به زبان‌های مختلف از جمله فارسی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی تهیه شده و در دسترس دانشجویان قرار می‌گیرد.
دانشجویان در صورت تمایل می‌توانند با تخفیفی که برای هر مقطع تحصیلی در نظر گرفته می‌شود، کتاب‌های الکترونیکی را خریداری و فایل آن را دریافت کنند یا در همان محیط کتابخانه الکترونیک، با استفاده از ۱۰ کامپیوتری که تهیه شده، از فایل‌های این بخش به طور رایگان استفاده کنند.
از جمله فایل‌های دیگری که در این کتابخانه یافت می‌شود، نشریات و مجله‌های مختلف، پایان‌نامه‌های سال‌های اخیر، فیلم‌های آموزشی و مستندهای انگلیسی و فارسی، و فایل‌های صوتی می‌باشد.